Proiect didactic de scurtă durată la dirigenţie(I)

La categoria Proiecte didactice voi prezenta proiectele de lungă durată fie la dirigenţie, fie la disciplina l.şi lit. română pe care le-am realizat la ore .Le puteţi prelua şi sugera noi idei.

Clasa : a IX-a

Subiectul lecţiei: Cum recunosc dragostea adevărată: amorezare sau dragoste? (modulul:Cultura  comporamentului etic)

Obiective operaţionale: elevul va fi capabil să:

O1-actualizeze cunoştinţele proprii asimilate anterior;

O2- distingă noţiunea de dragoste şi amorezare;

O3- raporteze corect la situaţiile de viaţă noţiunile asimilate;

Tehnici utilizate: Ştiu-Vreau să ştiu –Învăţ, Argumente în 4 paşi, 3x2x1.

Resurse educaţionale: tabla, postere, creta, carioci, computer, manualul de studiu biblic „Căsătorie fără regrete”, Biblia.

Desfăşurarea lecţiei:

Etapele lecţiei

Activitatea profesoarei

Activitatea elevilor

Tehnici

Obiective

Evocarea

Organizează clasa.

Propune să se enumere valorile umane.

Întreabă: Care din valorile enumerate îi interesează cel mai mult pe tinerii de azi?

Subliniază că la lecţia de azi ne vom referi doar la una din valorile enunţate de elevi şi anume DRAGOSTEA, care este un cuvînt frumos, poate unul din cele mai utilizate, dar cel mai maltratat, denaturat şi neînţeles.

Propune să se dea o definiţie a acestei valori.

Prezintă în Power Point mai multe definiţii ale dragostei spuse de copii de diferite vîrste.

Cere să se propună sinonime pentru acest cuvînt.

Enumeră: bunătatea, altruismul, onestitatea, dragostea, blîndeţea, hărnicia, etc.

Răspund

Definesc. Citesc

Privesc. Reţin

Iubire, patimă , amorezare, pasiune, afecţiune, amor, sentiment, etc.

Conversaţia

O1

Realizarea sensului

Enunţă obiectivele lecţiei, subliniind importanţa cunoaşterii celor două noţiuni, căci se află la vîrsta cînd astfel de sentimente se încearcă şi se comit greşeli din necunoştinţă.

Desenează(afişează)tabelul:

Ştiu

Vreau să ştiu

Învăţ

Completează cu ceea ce ştiu ei despre aceste noţiuni

Îşi fixează nişte obiective pe care ar vrea să le realizeze studiind acest subiect

Completează cu informaţia nouă pe care o asimilează în timpul orei

Enunţă sarcina: să se cerceteze , în grup, informaţia dată pentru a se extrage trăsături specifice celor 2 noţiuni.Informaţia nouă se transcrie în rubrica a treia. Roagă elevii să se gîndească la exemple concrete de dragoste şi pasiune.

Creează o situaţie –problemă: să se diferenţieze cele două noţiuni în urma vizionării unui videoclip.

Completează tabelul. Citesc. Numesc trăsăturile specifice. Exemplifică.

Amorezare

Dragostea

-din greacă: eros

- are la bază satisfacerea poftelor erotice

- se gîndeşte doar la sine

-are la bază o poftă erotică

-este atrasă de cealaltă persoană pentru că ea are „ceva” care o atrage

-dispare din moment ce dispare acel „ceva”

-îi place mai întîi să primească şi numai astfel dăruieşte

-dacă nu primeşte,se supără pe celălalt

-este gata să dăruiască doar dacă primeşte ceva în schimb

-este condiţionată de purtarea celuilalt

-din greacă:agape

-are la bază preţuirea celuilalt, fie că o merită sau nu

- este o dragoste necondiţionată de purtarea celuilalt

-iubeşte pentru că aşa este în caracterul său

-doreşte numai binele celuilalt

-se jertfeşte, dăruindu-se pe sine

-este o dragoste inteligentă, care are la bază cunoaşterea nevoilor celuilalt, nu este una oarbă

-este dragostea pe care a demonstrat-o Dumnezeu pentru omenire, prin jertfa lui Isus

Privesc. Se expun, motivînd opţiunea.

Ştiu-Vreau să ştiu-Învăţ

Lucrul în grup

Argument în 4 paşi

O2

O3

O2

Reflecţia

Întreabă: Cît de important este să cunoaştem aceste adevăruri, azi cînd oamenii le confundă şi cînd atîtea căsătorii se destramă?

Să se enumere:

3 lucruri noi învăţate azi

2 lucruri pe care le vor aplica eu

1 lucru pe care-l vor spune şi altora(părinţi , prieteni, rude, colegi…)

Citeşte, ca şi îndemn, pasajul biblic aflat la Epistola 1 către Corinteni(capitolul 13)

Răspund .

Enumeră

Reţin

3x2x1

O1

O2

Deasemenea , pentru documentare, puteţi citi şi articolul “Cum să deosebeşti dragostea de pasiune” de pe acest blog .

About these ads

3 responses to “Proiect didactic de scurtă durată la dirigenţie(I)

  1. Foarte bună ideea ,Diana . Succes în continuare .

  2. Mulțumesc mult! Un subiect foarte actual.
    Mi-a prins foarte bine proiectul dv chiar și la universitate!!!

  3. Îmi pare bine, Lizuța.

Lasă un răspuns

Completeaza detaliile de mai jos sau apasa click pe una din imagini pentru a te loga:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Schimbă )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Schimbă )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Schimbă )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Schimbă )

Connecting to %s