Ghenadie & Diana Curbet

Proiect didactic la dirigenţie (III)

septembrie 30, 2009 · Scrieti un comentariu

Clasa: a XII-a

Subiectul lecţiei:  Exterior frumos sau caracter frumos? (Eul corporal şi eul psihologic)

Obiective de referinţă: elevul va fi capabil :

O1- să emită judecăţi de valoare privind importanţa celor două noţiuni;

O2- să-şi analizeze modul de apreciere a oamenilor  conform acestor două criterii

Desfăşurarea lecţiei:

Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea  elevilor

Evocarea

Salută, organizează elevii

Realizarea sensului

Anunţă subiectul lecţiei şi prezintă obiectivele.

Propune desfăşurarea unei dezbateri cu tema: Ce este mai de preţ la om: aspectul exterior sau cel interior?

Dirijează dezbaterea.

Intervine cu lectura unui proverb biblic pe care-l propune spre discuţie: „Femeia frumoasă şi fără minte este ca un inel de aur pus în rîtul unui porc” (Proverbe 11: 22) şi a unui verset :”Te laud că sunt o făptură aşa de minunată…”(Psalm 139:14)

Reţin

Sunt repartizaţi în două grupuri: băieţii –afirmatori şi fetele-negatori

Discută în grupele lor , formulează argumentele , aduc dovezi

Dezbat

Se pronunţă pe marginea acestui proverb , argumentîndu-şi opţiunea.

Concluzionează:

-         ceea ce contează mai mult la o persoană este frumuseţea caracterului ei;

-         nu trebuie să neglijăm aspectul nostru exterior, dar trebuie să fim atenţi ca  aceasta să nu devină o prioritate;

-         cînd pui accent mai mare pe exterior, ascunzi interiorul;

-         aşa cum exteriorul are nevoie de o întreţinere permanentă, cu atît mai mult interiorul;

-         frumuseţea fizică este temporară şi trecătoare, iar cea cea lăuntrică este durabilă;

-         suntem creaţi minunaţi;

-         dragostea la prima vedere este înşelătoare; etc.

Reflecţia

Propune elevilor ca să se autoanalizeze ca să vadă pe ce au pus preţ pînă acum în relaţiile cu oamenii şi care vor fi deciziile lor de acum înainte. Se autoanalizează

Iau decizii

Categorii: proiecte didactice

0 răspunsuri Până acum ↓

  • Nu exista comentarii... inca. Schimba acest lucru, completand formularul de mai jos.

Scrieti un comentariu